Quantcast
Channel: Napkollektorok, napelem, hőszivattyú, napenergia leírások árak » házi napkollektor
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Házi napkollektor

$
0
0

Házi napkollektor

Ügyes kezű, vállalkozó szellemű emberek elkészíthetik maguk is a napkollektorukat. Először el kell készíteni a megfelelő méretű kollektor tartó keretet, ez fából készül. A léceket sarokvasakkal és reiser csavarok felhasználásával kell rögzíteni. Az illesztéseket a rések megszüntetése érdekében szilikonnal tömíteni szükséges. Majd következzen az átkenése lazúr festékkel.
A házilag készített napkollektor aljára kerül egy fenéklemez, utána egy szigetelés , majd rézlemez, és réz csőkígyó a legvégén pedig az előlap kerül felhelyezésre. A fenéklemeznek kiválóan alkalmas egy olcsóbb horganyzott lemez amit a fakerethez szögel de előtte szilikonnal tömíteni kell a találkozási felületeket.
A napkollektor készítésénél figyelni kell arra hogy a hő leadást a környezet felé megakadályozzuk, ennek érdekében a kollektor alsó részét szigetelni kell 5 cm-es üveggyapottal.
A vörösrézlemez amelyre a csőkígyót kerül forrasztásra legyen kisebb mint a fakeret belső mérete.
Erre a rézlemezre kerül felforrasztásra a 8-10 mm átmérőjű rézcső.
A kollektor előlapja lefedéséhez olyan anyagot ajánlatos használni amelyen a napsugár zavartalanul áthatol. Ez lehet üveg vagy polikarbonát.
A napkollektor házilagos előállításának legnehezebb fázisa a réztáblára forrasztása a 8-10 mm átmérőjű réz csőnek. A csőkígyót kézzel könnyedén hajtogathatjuk. Az egymással párhuzamosan futó csövek egymástól 10-11 cm távolságban legyenek. Az ívek hajlításánál ügyelni kell arra, hogy a cső nehogy megtörjön. Ezután a csőkígyót a teljes hosszon le kell forrasztani a rézlemezre. Ezt a műveletet gázmelegítő, forrasztó ón, folyató szer, csiszoló papír használatával lehet elvégezni. A forrasztás befejezésekor a megmaradt csőből egy 5 cm-es darabot a házilagos napkollektorunk alsó kimenő csövéhez kell forrasztani, ebbe a hőmérséklet érzékelő fog kerülni. Most jöhet a csőkígyó és a rézlemez festése, amikor ez megszáradt akkor a kollektor összeszerelése, következik a fent leírtak szerint.
A rézlemez a ráhegesztett csővel 4,5-5 cm magasságban történő elhelyezéséhez egy L-profilt rögzítsen belül a fakerethez erre kerül a rézlemez. A két kiálló rézcső végére menetes csavarok kerülnek forrasztással. Legvégül a tartósabbá tétel érdekében egy vékony lemezborítást tehetünk a fakeretre.
Az elkészített házilagos napkollektoron kialakíthatjuk azt a cirkulációs kört ami a napenergia hasznosítás szerves része. A meleg víz tárolására egy 150-200 literes hőcserélővel ellátott szigetelt tartály az ideális, ebbe vezeti a megtermelt hőt a keringető szivattyú. A különböző részegységeket 18 mm-es rézcső köti össze, ebben a fagyálló folyadék kering. Ezt a folyadékot oly módon szükséges beállítani hogy -25 °C fagypontig fagyálló legyen. A túlmelegedés ellen biztonsági okokból egy 6 bar-os biztonsági szelep beépítése szükséges, valamint tágulási tartály beépítése is szükséges a folyadék tágulására és a rendszer nyomását 3-4 bar-ra kell beállítani.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Latest Images

Trending Articles